Naše studijní programy procházejí pravidelným hodnocením, jehož cílem je neustále zvyšovat jejich kvalitu. Díky hodnocení můžeme reagovat na měnící se potřeby trhu práce a zajistit, aby naše absolventi byli dobře připraveni na profesní život.
Procesy vnitřního hodnocení studijního programu
Procesy vnitřního hodnocení studijního programu se uplatňují v průběhu uskutečňování studijního programu a zahrnují jak pravidelná roční, tzv. malá vnitřní hodnocení, tak nejpozději každých 5 let komplexní, tzv. velké vnitřní hodnocení studijního programu.
Základní obecné principy
Základní obecné principy jsou pro všechny typy hodnocení studijních programů na Masarykově univerzitě společné (např. předvídatelnost a transparentnost hodnoticích postupů, využití dostupných dat o studijních programech, kombinace sebehodnocení a perspektivy dalších klíčových aktérů v roli externích hodnotitelů atd.).
Základní parametry vnitřního hodnocení
Základní parametry vnitřního hodnocení studijních programů jsou na MU zakotveny Řádem kvality studijních programů.
Každý rok se zaměřujeme na detailní hodnocení všech aspektů studia, od výuky po studijní materiály. Výsledky tohoto hodnocení nám pomáhají identifikovat oblasti, ve kterých bychom se mohli zlepšit.
Proces malého vnitřního hodnocení
Proces malého vnitřního hodnocení je úzce navázán na činnost programových rad. Malé vnitřní hodnocení studijního programu upravují čl. 8 a 9 a čl. 13 (odstavce15 - 16) vnitřního předpisu Řád kvality studijních programů MU. Každoroční hodnocení studijního programu probíhá na výročním zasedání programové, resp. oborové rady, z něhož je pořízen zápis v předepsané struktuře. Programová rada v rámci vnitřního hodnocení studijního programu především vyhodnocuje plán rozvoje, kdy se zaměřuje na: výsledky přijímacího řízenÍ; průběh a výsledek státních závěrečných zkoušek a obhajob kvalifikačních prací; výsledky předmětové ankety za poslední období; stav internacionalizace studijního programu; míru studijní neúspěšnosti; propagaci studijního programu směrem k potenciálním uchazečům atp.
Zápis z každoročního zasedání programové/oborové rady
Zápis z každoročního zasedání programové/oborové rady je ukládán a archivován v IS MU a je přístupný členům programové, resp. oborové rady, členům RVH a členům akademických orgánů MU a fakulty.
Každých pět let provádíme komplexní hodnocení, které zahrnuje všechny aspekty studia. Cílem je získat ucelený obraz o kvalitě našich studijních programů a vypracovat plán dalšího rozvoje.
Velké vnitřní hodnocení je zásadním nástrojem
Velké vnitřní hodnocení studijních programů je zásadním nástrojem pro sledování a rozvoj kvality vzdělávání na MU. Jeho hlavním smyslem je poskytnout studijnímu programu podněty k dalšímu rozvoji v návaznosti na naplnění standardů, plánu rozvoje a strategii univerzity. Proces vnitřního hodnocení by měl podpořit otevřenou diskusi o kvalitě vzdělávání mezi členy akademické obce a zajišťovat sdílení dobré praxe napříč studijními programy.
Velké vnitřní hodnocení upravuje čl. 13 vnitřního předpisu
Velké vnitřní hodnocení studijního programu upravuje čl. 13 vnitřního předpisu Řád kvality studijních programů MU.
Mezi hlavní parametry velkého vnitřního hodnocení patří
Mezi hlavní parametry velkého vnitřního hodnocení patří, že probíhá v pětiletých cyklech a účastní se jej tři hodnotitelé (zástupce studentů/absolventů, zástupce zaměstnavatelů a akademického pracovníka působícího v daném nebo příbuzném oboru), současně by hodnocení mělo mít formativní charakter a poskytovat kritickou reflexi fungování studijního programu. Výstupem velkého vnitřního hodnocení je plán rozvoje studijního programu.