Kvalita výuky na MUNI
Masarykova univerzita usiluje o to být institucí charakterizovanou nejen excelentním výzkumem, ale také excelentní výukou. Kvalitní výuka je výuka efektivní a lépe prožívaná studujícími i vyučujícími. Taková výuka přispívá k jejich well-beingu a ke snížení studijní neúspěšnosti. Na Masarykově univerzitě kvalitu výuky ve vyučovacích předmětech a studijních programech zastřešuje metodicky a koncepčně Odbor pro kvalitu ve spolupráci s Centrem rozvoje kompetencí (CERPEK).
Kvalita výuky a rozvoj pedagogických kompetencí
Téma kvality výuky a rozvoje pedagogických kompetencí je v posledních letech akcentováno ze strany Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Masarykova univerzita si také ve svém Strategickém záměru klade strategické cíle: 1.1 Posílit důležitost výuky jako prestižního akademického poslání a 1.3 Rozvíjet progresivní moderní výukové metody, distanční a online formy vzdělávání.
Podpora vyučujících a spolupráce s CERPEK
Masarykova univerzita podporuje své vyučující, aby mohli dobře vyučovat. Vyučující se mohou rozvíjet v pedagogických kompetencích na vzdělávacích akcích CERPEK a obdržet podporu v rámci grantů Inovace a Excelence. Výuka je také každoročně oceňována v rámci Cen rektora, které zahrnují kategorie pro vynikající pedagogy a za inovace ve výuce a také v rámci Ceny Studentské komory Akademického senátu MU za studentský podíl na výuce. Zástupkyně a zástupci Masarykovy univerzity se také zúčastnili projektu CRP 2023 Standardy kvality výuky na českých vysokých školách, v rámci kterého byly analyzovány evaluační nástroje pro hodnocení kvality výuky a vytvořen návrh kompetenčního rámce VŠ vyučujícího a doporučení pro kvalitní a efektivní kolegiální zpětnou vazbu.
Kompass MUNI
Odbor pro kvalitu společně s CERPEK se nyní podílejí na projektu Kompass MUNI, který na tyto aktivity navazuje a jehož cílem je vytvořit systém rozvoje pedagogických kompetencí pro všechny vyučující na Masarykově univerzitě.